Jak cestují mazlíčci

Jak cestují mazlíčci

Jedna věc je, co říká zákon, druhá je, jak chtějí cestovat naši chlupáči. Robin nejraději sedí na klíně spolujezdce a z okna pozoruje dění. To však zákon nedovoluje, a hlavně – není to pro psa, ani spolucestující, bezpečné.

doga za volantem

O přepravě zvířat se zmiňuje zákon č. 361/2000 Sb. v hlavě II, paragrafu 5 s názvem Povinnosti řidiče.

Řidič je povinen:

i) zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu

j) zabezpečit přepravované zvíře tak, aby neohrozilo řidiče a přepravované osoby

To vše samozřejmě v souladu se zákonem č. 246/1992 Sb., což je zákon České národní rady na ochranu zvířat proti týrání.

Pes by neměl volně pobíhat po autě, lézt řidiči pod nohy nebo na klín. Pro nás lidi je to logické, pro Robina i ostatní psy to obvykle znamená největší zábavu.

Z praxe se mi osvědčili následující způsoby zabezpečení:

Speciální přehoz na zadní sedačku (nebo deka) + kšíry + pás, který se připne na kšíry jako vodítko, a na druhé straně se zacvakne jako klasický pás – prodává se v chovatelských potřebách a stojí kolem stokoruny.

Ve druhém autě máme v kufru klec, ve které je pelíšek o správné velikosti, tak aby se při jízdě neposouval ze strany na stranu. Pes si lehne a celou cestu o něm nevím.

pes v okénku

Převoz v zavazadlovém prostoru

Pokud máte malé nebo střední plemeno, je vhodné pořídit klec nebo přepravku. Využijete ji i pro jiné účely, a mě pro převoz vyhovuje nejvíce ze všech možností. Ať už z hlediska čistoty auta nebo pohodlí psa. Přepravky se prodávají buď umělohmotné nebo látkové. Klec a látková přepravka se dá jednoduše složit, látková varianta však není vhodná pro všechny psy. Někteří ji dokáží zničit do 5 minut!

Pokud nechcete nic takového pořizovat, máte malé auto nebo vlastníte velké plemeno, je vhodné pořídit zábranu, která se nainstaluje mezi zadní sedačky a zavazadlový prostor, a pes tak může být v kufru auta na volno. Prodávají se buď kovové mříže, které koupíte v chovatelských potřebách nebo v prodejně autopříslušenství, a pohybují se od 700 Kč výše. Nebo můžete přistoupit na levnější variantu, a tou je síť. Pokud však máte šikovného a vytrvalého psa, který si chce užít trochu zábavy za volantem, síť by nemusela dlouho vydržet.