Veďte svoje děti k pohybu už od mala

Veďte svoje děti k pohybu už od mala

Neblahým fenoménem dnešní doby je stoupající počet dětí trpící obezitou. Děti bohužel hodně času tráví u počítače nebo u televize. Mnoho z nich má špatné stravovací návyky, mají málo pohybu. Právě pohyb by měl přitom být důležitou součástí jejich dne.
malinký fotbalista

O tom, že sport má na zdraví dětí pozitivní vliv, není třeba diskutovat. Děti posilují svaly, nejsou obézní, mají lepší imunitu a jsou celkově odolnější, silnější, ale díky endorfinům i šťastnější. Sport je navíc způsob jak utužovat vztahy v rodině, nebo i mezi vrstevníky. Je to jedna z možností, jak budovat zdravé sebevědomí prostřednictvím učení se něčeho nového, v čem se může stále zlepšovat. Stejně tak ho to může naučit disciplíně a vytrvalosti. Navíc, a určitě ne nakonec, to je koníček, který mu přináší potěšení.
holky s brýlemi

Jak vést děti ke sportu?

Jak s malými dětmi vhodně pracovat? Jednoduše řečeno, buďte jim dobrým vzorem. Děti se učí všemu nápodobou a chtějí s vámi trávit čas. Podnikejte tedy různé aktivity společně, učte je nové věci a nešetřete chválou. Současně buďte trpěliví a povzbuzujte je!

Začněte už od miminka, ať vidí, že pohyb je přirozenou náplní jeho života. Cvičte s ním doma na různé písničky nebo říkanky. Můžete navštěvovat skupinová cvičení určené přímo pro kojence nebo batolata. Jde o trénování motoriky, současně ale i hudebního sluchu, dítě se dostane do kolektivu mezi své vrstevníky.

Kromě klasického cvičení je pro nejmenší oblíbené plavání, většinou je určené již pro miminka od zhruba půl roku. Děti se zde velice záhy naučí na signál potápět a následně své dovednosti zlepšují postupně podle počtu kurzů, které navštíví. Je to skvělý způsob, jak je přivyknout na vodu, kromě toho se děti otužují, trénují hrubou, ale i jemnou motoriku, miminka posilují břišní a zádové svaly, se kterými někdy mívají problém.

Skvělý druh pohybu je ale i obyčejná chůze. Zvykejte dítě na to, že to je pro vás přirozené a choďte s batoletem každý den na procházky. Pobyt na čerstvém vzduchu je pro něj velmi důležitý. Batoleti můžete brzy pořídit odrážedlo, uvidíte, kolik kilometrů na něm brzy urazí!

Když se vaše dítě dostane do předškolního věku, můžete se poohlédnout po sportu, který ho bude bavit. Dnes už je nepřeberné množství různých kroužků, kam lze dítě přihlásit. Neměli byste však do žádného nutit, abyste mu danou aktivitu zbytečně nezprotivili. Zkoušejte různé sporty a časem uvidíte, u čeho zůstane.