Co je to zimní dilatační plovák?

Co je to zimní dilatační plovák?

Je určitě spousta lidí, kteří právě pojem zimní dilatační plovák slyší poprvé v životě. A nemusí na tom být nic divného. Protože jsou našinci, kteří tento užitečný předmět neznají třeba z toho prostého důvodu, že ho nemají kde používat. Tedy nemají žádný zahradní bazén, který nelze nikam schovat před mrazem.
holčička s kruhem

Jistě, dilatační plovák by se dal využít dost možná i někde jinde, dal by se klidně ponořit kamkoliv, ale právě venkovní bazény jsou místem, kde tento přichází ke slovu především. Protože právě do nich patří.
Od pozdnějšího jara do neméně pozdnějšího podzimu se bez tohoto vynálezu docela dobře obejdeme, můžeme ho klidně založit třeba někam do kůlny, a to aniž bychom se o něj starali, protože žádnou péči nevyžaduje. A nebude tak uražený, pokud si na něj vzpomeneme až někdy na počátku zimy, kdy je nám ho zapotřebí. Stejně jako nám odpustí to, že bude kvůli nám celou zimu mrznout, abychom ho po ní zase „odkopli“ a v nejpříjemnější části roku ho nenechali ani se ošplouchnout.
Dilatační plovák se totiž používá k tomu, aby nám přes zimu nepopraskal nevypuštěný venkovní bazén. Jak je známo každému, kde někdy v mrazech nechal venku nějakou křehčí nádobu s vodou, má led „zlomyslnou“ tendenci nenechat se svírat a je dost silný na to, aby ji roztrhal. A totéž by udělal lehce i s bazénem, kdyby mu v tom nebránil právě nějaký ten .
Dilatačnímu plováku vůbec nevadí panující mrazy, je stále svůj, tedy tvárný. Bodejť by také ne, když je vyroben z pružného a odolného plastu. A ponořen do vody v zamrzajícím venkovním bazénu se poddává právě rozpínání ledu, vstřebává jeho sílu, jež by jinak působila destruktivně na bazénové stěny či dno.
černoch v bazénu

Zimní dilatační plovák je prostě v mrazu sevřen ledem a je tímto mačkán podobně jako zlotřilcova oběť pod krkem. Led se tak „vyřádí“ na něm a pak už nemá sil na to, aby zničil ještě i bazén, jenž tak díky dilatačnímu plováku (nebo raději více dilatačním plovákům) přečká zimu bez úhony.
A my pak budeme moci zjara zase netrpělivě vyčkávat, až se voda ohřeje natolik, abychom se mohli koupat. Což není fér. Protože ve chvíli, kdy to je na koupání, kdy je voda krásně teplá, prohřátá slunečními paprsky, musí dilatační plováky zase ven. Nemohou si to užívat s námi, jakkoliv my si to můžeme užívat i právě jenom díky nim.
Tak svět oplácí.