Svatý grál – pohár nebo kámen?

Svatý grál – pohár nebo kámen?

Některé biblické příběhy nám připadají velice logické a některé nás uvádějí v úžas. Jsou i takové, které pro nás dodnes zůstávají velkou záhadou. Mezi ty patří záhada svatého grálu. Kolik už bylo napsáno knih a natočeno filmů a přeci nám pořád není docela jasné, co to vlastně svatý grál je. Svatý grál zasahuje hned do několika legend.
· Někteří lidé věří, že je to pohár, ze kterého pil bájný král Artuš.
· Tento hrdina je občas znázorňován s ostatními rytíři u kulatého stolu, na kterém stojí pohár.
· Ten má mít magickou moc.
okno kostela
SVATÝ GRÁL ZASÁHL I DO KULTURY A UMĚNÍ
Křesťané věří, že svatým grálem je pohár, ze kterého pil Ježíš Kristus při své poslední večeři. Kdo tento pohár najde a napije se z něho, stane se nesmrtelným. Touto legendou se nechali inspirovat tvůrci filmu s odvážným archeologem Indianou Jonesem. Ve filmu Chrám zkázy se tento zázračný pohár skutečně nachází. Kde by ale mohl být ve skutečnosti?
o Podle některých teorií by svatý grál v podobě Ježíšova poháru odvezl z Jeruzaléma Josef z Arimatie společně s Maří Magdalenou.
o Ti ho měli přivézt do nynější Francie.
o Ještě před tím však měli do něho zachytit krev ukřižovaného Ježíše.
Problém je v tom, že teorií o jeho existenci je mnoho, ale ještě ho nikdo ve skutečnosti nenašel. Tajemství svatého grálu zaujalo nejen filmaře a spisovatele, ale i hudebního skladatele Richarda Wagnera. Toho inspirovala ke složení opery Parsifal.
přikrytý pohár

Kámen od mimozemské civilizace?

Nebyla by to ta správná záhada, kdyby se do ní nevložili také vyznavači sci-fi příběhů. Podle jejich teorie se v žádném případě nejedná o žádný pohár, ale o kámen. Zvláštní kámen prý na Zemi přivezli v dávných dobách mimozemšťané. Kámen tu nechali a opět odletěli.
o Možná, že je svatý grál pouhou legendou o něčem, co je prostě nedosažitelné.
o Svatým grálem je například nazýván i lék na nevyléčitelné nemoci.