Kdy se obrátit v zimě na asistenční službu

Kdy se obrátit v zimě na asistenční službu

Dlouhé čekání na pomoc v odstaveném voze za silného mrazu je pěknou patálií, nemluvě o dopravní nehodě, která se za těchto podmínek může přihodit.
Některé řidiče může zachvátit panika i v docela banální situaci, kterou je neschopnost nastartovat vůz při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Pochopitelně, že lze situaci řešit asistenční službou https://www.rentcarservice.cz/, ale i tomu lze snadno předejít řadou preventivních opatření a především dostatečnou informovaností.

klíče

Proč v zimě nenastartujeme

Proč v létě vůz nastartuje napoprvé a takřka okamžitě a v zimě motor naskočí až po delší době, anebo vůbec? Příčinu hledejme v provozních kapalinách a platí tu přímá úměra – čím nižší je teplota okolního prostředí, tím hůře pracují.
Benzín a nafta– palivo má za nižších teplot odlišné vlastnosti. Jestliže tankujete nekvalitní naftu, projeví se to jejím tuhnutím při teplotách pod nulou. U benzínu pak dochází ke sníženému odpařování. Z tohoto důvodu tankujte pouze u osvědčených čerpacích stanic velkých značkových řetězců. Ty mají dokonce povinnost zásobovat podzemní nádrže tzv. zimní naftou. V případech silných extrémních mrazů pomohou i dokoupená aditiva.

Olej– k tomu, aby se motor rozběhl a pracoval, musí být také dostatečně mazán. V motoru musí být odpovídající olej, který je dostatečně viskózní i při nižších teplotách. Všichni kvalitní výrobci nabízí oleje certifikované pro chod motoru i v mrazivém počasí, ale počítejte s tím, že v létě je vždy olej tekutější, než v zimě.
Baterie– u akumulátoru platí zásada, že v mrazu dochází ke zpomalení chemických reakcí a tím pádem k pomalejší výrobě elektrické energie potřebné k rozběhnutí motoru. Jestliže očekáváte silné mrazy, vyplatí se baterii z auta vyjmout a uložit ji dočasně v teple. Zároveň můžete provést kontrolu, zda nepotřebuje dobít.

silnice

Hlavně klid

Řada řidičů v okamžiku, kdy motor nenaskočí napoprvé, začne panikařit. Snažte se zůstat v klidu, a pokud do 15 sekund nenastartujete, otočte klíček do polohy I a dvě minuty počkejte, abyste baterii nepřetížili. Proces zopakujte ještě dvakrát nebo třikrát a teprve pak můžete přikročit k další fázi, a tou je startování z kabelů. Stále existuje mnoho řidičů, kteří vám ochotně pomohou vůz nastartovat, ale většinou s sebou startovací kabely nevozí. Mějte je pro jistotu vždy ve voze jako součást výbavy.