Ančička

Ančička

Pokud chcete mít krásně vyzdobená okna nebo balkon pokud možno od jara až do počátku zimních měsíců, pak máte několik možností, jak je ozdobit květinami, které dlouho kvetou a nejsou příliš náročné na pěstování. Takovou květinou je netýkavka balzamína , někdy známá také pod jménem ančička nebo pilná lízinka.
himálajské květiny
Co možná o netýkavkách nevíte
Tato krásně kvetoucí rostlina má několik odrůd a řadí se mezi jednoleté rostliny, kterým se daří dobře i na stinných místech. Samotné květy vypadají velice jemně a vybírat můžete z několika možných barevných odstínů (bílá, lososová, červená apod.). Výhodou této rostliny, nebo chcete-li polokeře, je to, že kvete od jara do podzimu. Pokud chcete mít balkon nebo parapet pestřejší, můžete netýkavku zasadit to květináče spolu s břečťanem nebo jinou kvetoucí rostlinkou.
Pokud ji zasadíte na zahradě, může se stát, že z ní budete mí keřík dosahující výšky až čtyřicet centimetrů. U odrůdy Imatiens walleriana může být květ i vícebarevný.
K nám do České republiky se dostala zhruba před čtyřiceti lety a díky svým velkým květům dosahujícím průměrné šířky až pět centimetrů se stala velice vyhledávanou a oblíbenou okrasou. Stejně tak, jak jsou různě barevné květy, i u listů je tomu podobně, některé odrůdy mají barvu listů zelenou, jiné až skoro do černa, další naopak v odstínu červené a žluté. Rostlina je to velice odolná, zdolat jí dokáží až první mrazy. Vzrostlé keře v květináči se výborně hodí jako dekorace ke vchodovým dveřím.
květiny na balkonech
Něco málo o jejich pěstování
Základem všeho je dostatečná vláha, i když je to rostlina spíše stinná, dobře se jí daří i na sluníčku. Čím více světla, tím větší květenství. Ideální jsou samozavlažovací truhlíky. Pozor dejte na přelití. I s hnojením buďte opatrní, postačí jednou týdně použít přípravek na hnojení balkonových květin.