Je čas přesadit pokojové rostliny

Je čas přesadit pokojové rostliny

Pokojové rostliny v období zimy poměrně strádají, i když máte dojem, že jim věnujete dostatek péče. Je to způsobeno několika vlivy, které na ně působí.Většina květin totiž špatně snáší vytápěné prostory, kde se téměř nevyskytuje dostatečná vzdušná vlhkost. Její nedostatek se projevuje zejména osycháním špiček listů. V zimních měsících dopadá na listy podstatně kratší dobu denní světlo, takže rostlina může postrádat svoji obvyklou svěží zeleň, je nadmíru vytáhlá a křehká.
květ květiny
Jak tedy po zimě dostat svoje pokojovky do kondice?
Už na konci února, ale i v průběhu března jim dopřejte novou zeminu, kterou koupíte v obchodě. Je ošetřená a zbavená bakterií. Je důležité si uvědomit, zda přesazujeme sukulenty, palmy, orchideje, či jiné druhy, protože každý z nich má svoje specifické požadavky na složení zeminy. Ale ani v tom nehledejme problém. Na každém balení najdeme přesný popis, pro jaký druh rostlin je zemina určená.
Před přesazováním si ujasněme, jestli chceme opravdu zkoušet zachraňovat rostlinku se dvěma listy, nebo raději zakoupit stejnou, zdravou, která bude moci rovnou bez problémů zdobit váš interiér. S přesazováním je spojeno také dělení a řízkování rostlin, pokud už se jedná o přerostlé a příliš vysoké jedince. Většina řízků lehce koření ve vodě, oddenky, pak v substrátu, či písku.
černé květináče
Květiny sázíme do květináče o asi 2 cm většího, než byl původní. Z kořenového balu lehce vyklepeme starou hlínu a odstraníme případné nefunkční kořeny. Na dno květníku nasypeme cca 4 cm zeminy, usadíme rostlinu a obsypeme kolem dokola. Při tom mírně všude hlínu stlačujeme prsty. Dbáme na to, abychom střed rostliny nezasypali.
Koupený substrát bývá obvykle vlhký, ale přesto rostlinu po přesázení mírně zalijeme.
S jejím přihnojováním prozatím vyčkáme alespoň šest, týdnů, protože po tuto dobu si vystačí s živinami obsaženými v substrátu.