Ekologie všedního dne

Ekologie všedního dne

Pokud chcete naši planetu trochu šetřit a nebojíte se trochu přemýšlet nad svým konáním, pak se určitě zamyslete nad tím, jak naši planetu chráníte a nakolik jí ubližujete. Co můžete pro naši zemi udělat?
plastové láhve
· Omezte spotřebu plastů v domácnosti
Když se rozhlédnete kolem sebe, uvidíte spoustu plastových věcí, které nás obklopují. Největší zlo, jsou jednorázové plastové obaly, které mají minimální využití a jejich výroba je příliš nákladná. Navíc co se s těmito plasty stane po vyhození? Z naší planety nezmizí, ale neustále se někde skladují, tyto jednorázové obaly nejsou totiž příliš často recyklovány. Omezení plastů v domácnosti pomůže jak planetě, tak vám protože se nebudete topit v plastovém odpadu. Při nákupu si noste své látkové pytlíčky na zeleninu, ovoce a pečivo a kupujte především nebalené potraviny. Ve městech se často objevují nové prodejny, které mají potraviny na váhu bez obalu, tak proč toho nevyužít. Velké ulehčení je třeba pokud nekupujete minerální vody či mléko v plastu, tím ušetříte navíc spoustu peněz.
láhev vody
· Pokud už plasty používáte, pak je správně třiďte
Správné třídění použitých plastů je taky důležité. Nevyhazujte plasty špinavé, kelímky od jogurtu a podobných věcí před vyhozením vymývejte. Vytřídění odpadu totiž ulehčí další zpracování odpadu, plasty poté nemusí skončit na skládce, ale mohou se dál recyklovat.
· Přemýšlejte při nakupování
Při nakupování potravin se zaměřte na potraviny, které nejsou balené v igelitu a nekupujte zbytečnosti, které nevyužijete. Při nakupování se prostě zamyslete nad tím, co opravdu potřebujete koupit a co prostě jen chcete.
· Přebytky nevyhazujte
Pokud vám přebývají nějaké potraviny, které už nezpracujete, pak je nevyhazujte, ale zavčas s nimi něco udělejte. Můžete se třeba domluvit se sousedy, jestli je nespotřebují nebo podarovat lidi bez domova. Časem se naučíte s potravinami hospodařit tak, aby vám nezbývaly a zbytečně jste neplýtvali zdroji.