Tajemná krása z Orientu

Tajemná krása z Orientu

Zboží, které k nám mířilo z dalekého Orientu, bylo pro nás vždy znakem luxusu a hlavně tajemna. S perskými koberci se spojovala nejedna krásná pohádka, protože tyto textilie mívaly nadpřirozené schopnosti. V podstatě je to pravda. Mají trochu jiné vlastnosti nežli obyčejné koberce. Tento kousek totiž nelze nikde přehlédnout. Perský koberec, perské koberce si můžete pohodlně koupit i v našich končinách a rozhodně si nemusíte pořizovat finančně nákladnou letenku, abyste si mohli vybrat například v Iránu. Přesto budete mít jistotu, že máte doma pravý kus.

perský koberec

  • V oblasti bývalé Persie se nacházejí dílny, ve kterých tato neobvyklá krása vzniká.
  • Výhodou je, že si můžete přesně určit rozměry i barevné kombinace a šikovné ruce vám utkají tuto překrásnou textilii přímo na míru.

Podle odborníků nebo starožitníků se pozná pravý PERŠAN i po stu letech. Prý se nikdy neprošlape. Proto je investice do této záležitosti rozumným uložením peněz. Navíc tyto bytové doplňky jsou jednou z mála věcí, která nepodléhá módě.

Umění potulných nomádů

Klasické perské koberce poznáte jednoduše tak, že hrají opravdu všemi barvami. Jedním z druhů je například Lasika.

  • Právě na té se skvěle demonstrují uvedené vlastnosti.
  • Skutečně hraje všemi barvami.

Kromě toho je na tento druh používán tradiční vzor, který je na světě už po několik staletí.

  • V podstatě existují dva druhy motivů.

    1. Jeden má vzor, v jehož středu je centrální motiv. Tento druh nejlépe vynikne, pokud leží na volném prostoru a není tedy ničím rušen.
    2. Druhý typ má celoplošné vzory. Ten se hodí zejména do jídelny, kde se instaluje pod jídelní stůl.

koberec

Pokud bychom chtěli něco skutečně výjimečného, pak jsou k dostání kusové koberce, které vyrábějí afgánští nomádi. Tito věční cestovatelé kočují se svými stády koz a ovcí a přitom jsou schopni vytvořit takovouto krásu.