Mandle pro zdraví

Mandle pro zdraví

Mandle se těší značné oblibě. Čím dál častěji nahrazují nezdravé chipsy. Jsou zdravou alternativou nejen jako odpolední svačina. Vzhledem k tomu, že obsahují značné množství důležitých vitamínů a minerálů, jsou tak zdraví velmi prospěšné.
solené mandle
Původ mají ve středním východě, mezi největší pěstitelé v současné době náleží Spojené státy americké. Mandle jsou semínka, která pocházejí ze stromu – mandlovníku, latinsky nesoucí název Prunus dulcis. K dostání jsou buď jako pražené či syrovém stavu. Mandle je vhodné zařadit do jídelníčku v rámci zdravé životosprávy.


Co vše obsahují mandle?

Především jsou výtečným zdrojem antioxidantů. O antioxidantech je známo, že jsou účinnou prevencí lidských buněk vůči oxidačnímu stresu. Oxidační stres je jedním z původců pro vznik nejen rakoviny, ale též se podílí negativně na předčasném stárnutí organismu. Nejvíce antioxidantů se nachází ve slupce. Díky obsahu vitamínu E, tak mají velmi pozitivní vliv na ochranu kůže. Dále mandle v sobě ukrývají rostlinné oleje, vlákninu, kyselinu listovou, železo, vápník, hořčík, zinek, mangan, fosfor či měď. Z vitamínů lze jmenovat B1, B6. I když v mandlích je vyšší množství tuků, jedná se však o tzv. zdravé tuky.


mandle v misce
Pozitivní účinky na zdraví

· působí preventivně proti vzniku Alzheimerovy choroby,
· předchází onemocnění zvanému cukrovka (diabetes),
· pozitivně posilňují nervovou soustavu,
· jsou úspěšné v boji proti stresu,
· dodávají tělu energii a potřebnou vitalitu,
· mají příznivý vliv na podporu srdeční činnosti,
· pozitivně působí na celkový kardiovaskulární systém.Závěrem

Přestože jsou mandle bohatým zdrojem na tuky, nemají vliv na vyšší hladinu cholesterolu v krvi. Ba naopak, hladinu snižují. Konzumace mandlí je ideální volbou pro ty, kteří se potýkají s osteoporózou či demineralizací kostí. Mandle jsou velmi prospěšné pro těhotné ženy, jelikož obsahují potřebné minerály, které mají pozitivní vliv na vývoj plodu. Vědecky je prokázáno, že rovněž napomáhají tvorbě mateřského mléka. Mandle jsou rovněž vhodnou volbou v rámci redukční diety.