Dva africké regiony ohrožené konflikty

Dva africké regiony ohrožené konflikty

Africký kontinent je tím nejzaostalejším na celém světě. Přestože se v určitých částech blýská na lepší časy, je smutnou pravdou, že většina lidí zde žije hluboko pod hranicí chudoby. Je pak nasnadě, že východisko často najdou v činnostech, které sice vyžadují nasazení života, ale jsou lépe placené. Ano – mluvíme zde o pirátských skupinách, teroristických organizacích, kriminálních živlech (obchod s drogami, únosy, vraždy). To vše zvyšuje již tak vysoké riziko vypuknutí otevřené občanské války. Navíc by to nebylo poprvé ani naposled. V některých regionech je totiž napětí tak husté, že by se dalo krájet.
vojáci Afriky

Somálsko

Somálský poloostrov neboli roh Afriky, je příkladem oblasti, kde se daří všem výše zmiňovaným skupinám. Do roku 1991 zde vládl diktátorský režim. Ten byl svržen místními klany, které ale následně bojovaly o moc. Zásah OSN byl neúspěšný. V zemi se tak po desetiletí střetávají různá uskupení v boji o moc. Oficiální vláda nemá kontrolu. V současné době bojují především proti milicím islamistické organizace Al-Šabab.

voják u vrtulníku
Boje jsou intenzivní a vládě nezbývají síly na ovládnutí zbytku země. Jsou zde tak až tři státní uskupení a Somálsko je nefunkčním státem. To způsobuje nuzný život místních, kteří se mj. uchylují k životu pirátů, který dokáže vydělat slušné peníze pro rodinu. Ve světě, kde máte málo co ztratit, jde o vítaný zdroj příjmů.
těžba ropy

Súdán

Saharský stát se v roce 2011 oficiálně rozdělil – vznikl Súdán a na jihu Jižní Súdán. Zdálo se, že tím skončily mnohaleté etnické spory. Ty vznikly především díky tomu, že „severosúdánci“ jsou Arabové, muslimové a jihosúdánci černošští křesťané a animisté. A vzhledem k tomu, že na jihu se nacházejí zásoby ropy, jde opět i o peníze. Ty jsou však přerozdělovány, protože jediný ropovod a ropný přístav vlastní Súdán. A zápletka je na světě. Navíc občanská válka o moc probíhá i v mladém státečku. Různé kmeny mezi sebou bojují jak o moc, tak o půdu. Navíc byl postižen v předchozích letech neúrodou, která zemi destabilizovala ještě více.