Soběstačnost se vyplatí

Soběstačnost se vyplatí


Rodinný dům

Pěstovat sice můžeme něco i na balkoně, ale celkově je soběstačnost v bytě méně reálná. Má to však výhodou v tom, že bydlení je pohodlnější, takže máme i více volného času pro sebe. Ovšem když vyměníme nějaký ten volný čas třeba za práci na zahradě, tak si můžeme užít čerstvé zeleniny a ušetřit peníze, protože tyto produkty v obchodech něco stojí. Navíc my přesně víme, jaká přípravky jsme při pěstování použili, takže může být opravdu zdravá.

fotovoltaická elektrárna

Kromě ovocných stromů a zeleniny venku si můžeme postavit skleník, který prodlouží sezónu, a ještě k tomu můžeme pěstovat více teplomilné rostliny. Abychom je nemuseli zalívat drahou městskou vodou, tak je na místě mít vlastní studnu a chytat dešťovou vodu. Voda ze studny se dá využít dále třeba k splachování a praní oblečení, protože zde nevyžadujeme, aby byla pitná, takže bohatě postačí. V zimě se zase dá ušetřit na topení. Můžeme topit dřevem, které si sami nařežeme a naštípeme.

Fotovoltaická elektrárna

Dalším velkým vydaném rodinného rozpočtu je bezesporu elektřina, protože na ni nám funguje celá řada spotřebičů, přičemž řadu z nich vyrábíme každý den. My si tuto energii můžeme sami vyrábět. Pár lidí má na zahradě malou větrnou elektrárnu, ale problém je v tom, že na mnoha místech během roku moc nefouká. Mnohem lépe je na tom fotovoltaika, i když v zimě musíme počítat se sníženým výkonem.

jeden panel

O přeměnu energie se starají panely, u kterých se snaží dosahovat co nejvyššího výkonu a životnosti. Z panelů nám jde stejnosměrný proud. Situace je tedy podobná jako v osobním automobilu, protože nyní se používající alternátory produkující střídavý proud, takže se musí přeměnit naopak ve střídavý. To my však řešit nemusíme, protože o vše se nám může postarat fotovoltaika Brno https://www.sunus.cz/fotovoltaicke-elektrarny. Ti se totiž postarají o kompletní realizaci, přičemž odborníci přesně vědí, jaké jsou platné normy a jak co zapojit.