Proč si občas dopřát proceduru čištění koberců

Proč si občas dopřát proceduru čištění koberců

Vysavač je skvělý vynález, možná si dokážete vybavit scénu z filmu „Smrt krásných srnců“, kde Karel Heřmánek nabízí zákazníkům vysavače značky Electrolux. Bylo to v době okupace hitlerovským Německem, tedy před více než osmdesáti lety a od té doby se prakticky nic podstatného na tomto objevu nezměnilo. Až na některá technická vylepšení a vyšší výkon hnací jednotky jde o shodný princip nasát nečistoty do sběrného koše, případně nádoby s vodou, ale stále tu narážíme na jeden problém – vlákna nejsou dostatečně v průběhu vysávání prohnětena a pročištěna čisticím roztokem. Podtlaková hubice tedy nasaje jen omezené množství nečistot a některé z nich tam zůstanou.

kočka na koberci

Co se zašlape do koberce a nedá se vyčistit běžným vysavačem

Kožní maz a odumřelé šupinky – spolu se zbytky prachových velmi jemných částic vytvoří mazlavou hmotu, která zčásti zatvrdne a usadí se hluboko ve spodních vrstvách koberce. Tam se stává zárodkem pro rozmnožování bakterií a na koberci se jich mohou vytvořit i bilionové kolonie.

koberec v pokoji

Pot z chodidel – chůze naboso je nesmírně příjemná a doma si ji dopřává mnoho lidí právě na měkké vrstvě kobercových vláken. Chodidla mají na svém povrchu řadu nervových zakončení, která nám navozují pocit slasti, což je zjevné především u reflexních masáží. Kromě citlivých neuronů jsou zde však i potní žlázy a právě pot v kombinaci s prachem a kožními šupinkami je pro bakterie něco jako bohatě prostřený stůl. Čím více chodíme doma naboso, tím více bude koberec časem zapáchat a dávat o sobě najevo, že by bylo vhodné jej podrobit čištění koberců https://www.wismont-cisteni.cz/ mokrým způsobem, nějakým výkonným strojem, např. systémem Rotovac.

Drobky z jídla, kousky textilu, žmolky a chuchvalce – jsou to tak drobné částečky, kterých si ani nevšimneme, a přesto se v průběhu dne na podlahu uvolňují z oblečení, z přezůvek či ponožek, odpadávají na zem při jídle nebo při jeho přenášení. Jestliže se ihned zašlapou chůzí, pak si s nimi vysavač nemusí poradit a na podlaze zůstanou.