Ideální krytina pro podlahové topení

Ideální krytina pro podlahové topení

Podlahové topení už není takový luxus, za který byl ještě před pár lety považován. Cena již není o tolik vyšší, než u radiátorového vytápění a investice se rozhodně vyplatí – dojde k úspoře nákladů za vytápění až o pětinu ročně. Navíc je teplo v prostoru rovnoměrně rozloženo, což oproti jinému typu vytápění, kde se teplo drží kolem jeho zdroje, je obrovskou výhodou. Tento způsob vytápění skýtá mnoho dalších výhod – bezprašné vytápění, možnou kombinaci s jinými druhy vytápění, snadnou instalaci a další. Jak dosáhnout co největší efektivity?
keramická podlaha
Výběr podlahové krytiny je velmi důležitým kritériem. Některé materiály se hodí víc, některé méně a některé vůbec. Obecně hledáme takový typ, který nemá vysoký tepelný odpor a naopak má co nejvyšší tepelnou vodivost. Nevhodný materiál se projeví na spotřebě energie.

Vhodné materiály

·         Keramika
Tento typ je asi nejvhodnější volbou, protože se ze všech typů krytin nejrychleji zahřívá. Její nevýhodou je ale to, že mimo topnou sezónu se jedná o nejchladnější materiál a ne každému vyhovuje vzhledem a vlastnostmi.
lepení laminátové podlahy
·         Vinyl
Vinyl, PVC nebo linoleum se opět vrací do módy a skvěle se hodí pro tento typ vytápění. Má skvělé tepelně izolační a protihlukové vlastnosti. Je nutné, aby byl podklad rovný, proto se používá nivelační materiál. Vinyl se na podlahové topení ukládá bez izolace. Kromě celého PVC se mohou použít také vinylové dílce, které zaručují ještě rychlejší přenos tepla.
·         Laminát
Tento materiál se hodí pouze ve dvou- nebo třívrstvých variantách. Čím je větší tloušťka laminátu, tím hůře se bude teplo přenášet a tím vyšší celková spotřeba bude. Nejlepší jsou lepené varianty.
dřevěná podlaha

Nevhodné materiály

·         Dřevo a korek
Ačkoli i tento typ použít lze, nepatří mezi nejvíce doporučované materiály. Obojí se totiž vyznačuje vysokým tepelným odporem a nepřenáší proto dostatečné množství tepla. Naprosto nevhodná je potom masivní dubová podlaha, která by vytápění rozhodně neprospěla.
·         Koberec
Nízký koberec do tloušťky 10 mm použít lze, ovšem v závislosti na podkladové krytině. Který typ je ale absolutně nevhodný, je koberec s filcem, což je izolant, a též koberec s vysokým chlupem. Když už se koberec použije, pro lepší vodivost se jej doporučuje přilepit.