Úspora energie s moderními zářivkami

Úspora energie s moderními zářivkami

Podle vyjádření ekonomů se očekává v následujících letech spíše vzestup cen elektrické energie. Je to z toho důvodu, že je o ni na trhu zájem, stoupají odběry u velkoodběratelů, firmy rozšiřují výrobu a prosperují. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je výhodnější ceny u dodavatelů fixovat. Zda se tato vize potvrdí, ukáže čas, každopádně se vyplatí být raději prozíravými a snažit se využít dostupných možností k úspoře příkonu spotřebičů v domácnostech.

úsporná žárovka

Jednou z možností je i úspora v segmentu světelných zdrojů. Klasické vláknové žárovky se již neprodávají jako zdroj světla, ale spíše tepla pro pěstování rostlin a chov domácího zvířectva v teráriích. Na jejich místo nastoupily kompaktní a lineární zářivky a LED diodová svítidla. Tyto dvě technologie se mezi sebou liší, přesto mají společné některé vlastnosti:

Úspora elektrické energie ve srovnání s wolframovou žárovkou – ta představuje až o 80 procent méně nákladů na provoz. V kombinaci s dlouhou životností více než 25 tisíc hodin je návratnost počáteční investice v horizontu několika měsíců.

Barva světla – v současné době je možné zvolit si prakticky libovolnou barvu u všech typů svítidel. Buď teplé odstíny bílého světla o teplotě chromatičnosti kolem 3500 K, anebo chladnější namodralé odstíny 6000 K, ideální pro práci a podporu bdělosti, což navozuje dojem denního slunečního svitu.

tři žárovky

Na co se zaměřit u osvětlovací techniky

  • Při instalaci svítidel je podle norem třeba zajistit osvětlení obytných místností na 1 m2 zhruba 2 – 3 W výkonu kompaktních zářivek, což např. u místnosti o rozměrech 3,5 x 4 metry odpovídá 28 – 42 W.
  • Pro lidské oči je vhodnější namísto jednoho centrálního svítidla zvolit více bodových lokálních zdrojů, což by např. u výše zmiňované místnosti byly tři „úsporky“ po 12 W.
  • U svítidel dávejte pozor na přímé osvětlení, za nímž se tvoří stíny, ty zbytečně unavují zrak. Ideální je stínítko, které lze nasměrovat směrem dolů, k podlaze. Stejně tak silné kontrasty osvětlovaných předmětů zbytečně oslabují oči.
  • Při sledování televize nebo práci na počítači ve večerních a nočních hodinách instalujte za monitor slabší světelný zdroj, úlevu zaznamená nejen zrak, ale i mozek, který lépe vyhodnocuje zmírnění ostrých přechodů barevného obrazu vůči osvětlenému pozadí.